Co je to chytrá domácnost a co lidem přináší?

Co je to chytrá domácnost a co lidem přináší

Chytrá domácnost neboli anglicky smart home je pojem, který poslední roky rezonuje při každé renovaci nebo zařizování nové domácnosti. Pokud si říkáte, k čemu mi bude „chytrá domácnost“? Není to pouhá zbytečnost a reklamní tahák pro pořízení dražších produktů? Přesně pro vás je určen tento článek, ve kterém se vám pokusíme vysvětlit: co to je chytrá domácnost, jak funguje s uvedením základních technologií, včetně způsobu komunikace. V neposlední řadě se dozvíte to nejdůležitější, jak vám chytrá domácnost může zpříjemnit život, zvýšit komfort bydlení a uspořit nemalé peníze za případné energie.

Co je to chytrá domácnost?

Jak si představit chytrou či jinak řečeno inteligentní domácnost? Jako soustavu navzájem propojených a komunikujících zařízení ať už se jedná o spotřebiče, zásuvky nebo žárovky. Tyto prvky chytré domácnosti lze ovládat na dálku a nastavovat snadno například přes aplikaci v mobilním telefonu nebo hlasovými povely.

Jak funguje chytrá domácnost?

Základním stavebním kamenem všech prvků v chytré domácnosti je jejich komunikace. Ta může probíhat různými formami (komunikačními protokoly).

  • Bluetooth – prostřednictvím Bluetooth komunikují prvky, které nepotřebují komunikaci na dlouhé vzdálenosti. Jeho velkou výhodou je podstatně nižší energetická náročnost oproti jiným komunikačním protokolům, proto se hodí pro prvky, které nejsou zapojeny do zásuvky, ale fungují na baterie. Ukázkovým příkladem může být senzor pro měření teploty a vlhkosti v místnosti. Novější verze Bluetooth bez problémů pokryjí celý byt a uživatel si může přes mobilní telefon zjistit teplotu a vlhkost z daného senzoru, aniž by se musel jít podívat osobně. Nevýhodou Bluetooth je omezený dosah komunikace v řádu metrů a nemožnost komunikace na dálku mimo domov. Další nevýhodou je omezený počet současně spárovaných Bluetooth zařízení s jedním telefonem.
  • Wi-Fi – umožňuje komunikaci s chytrými prvky domácnosti i na dálku, pokud je k dispozici připojení k internetu. V případě prvků od různých výrobců musíte vždy konfigurovat jednotlivě jejich připojení přes Wi-Fi.
  • ZigBee – jeden z nejpoužívanějších komunikačních protokolů u prvků chytré domácnosti. V kombinaci s centrální bránou (označovanou též jako hub nebo gateway) s protokolem ZigBee je celá komunikace chytré domácnosti podstatně zjednodušena a usnadněna. Prvky komunikují s centrální bránou. Velmi zjednodušeně komunikace probíhá jako při hře na tichou poštu, akorát bez zkreslení přenášené informace. Informace z nejvzdálenějšího prvku od brány se dostane k nejbližšímu sousednímu prvku a od něj zase k dalšímu jemu nejbližšímu, až se dostane k bráně. Výhodou tohoto řešení je, že signál brány nemusí dosahovat ke všem prvkům. Stačí, pokud budou mít signál nejbližší prvky mezi sebou. Další výhodou centralizace komunikace je, že uživatel nekomunikuje s jednotlivými prvky, ale pouze s bránou. Pokud je brána připojena k internetu bez problémů lze ovládat svou domácnost i z druhého konce světa.

Co plyne z forem komunikace chytré domácnosti?

Nad chytrou domácností je vhodné přemýšlet důkladně dopředu. Mít ujasněný její koncept, a především správně vybrat klíčového výrobce, který nabízí většinu prvků, kterými chcete svou domácnost vybavit. Usnadní vám to strašně práce. Budete mít pouze jednu centrální bránu, na kterou budou připojeny všechny prvky. Bude vám stačit pouze jedna aplikace v telefonu s jedním uživatelským účtem.

Pokud byste skládali chytrou domácnost založenou na samostatných prvcích od různých výrobců. Museli byste mít v telefonu velké množství aplikací (od každého výrobce) pro spárování s telefonem, a pravidelně se přihlašovat po vypršení doby přihlášení.

Jaké jsou výhody a přínosy chytré domácnosti?

Modelové situace výhod chytré domácnosti v běžném životě:

  • Současné chytré robotické vysavače jsou podstatně chytřejší s moderními funkcemi typu LiDAR pro zmapování celého bytu a zamezení jakéhokoliv narážení vysavače do nábytku. Robotický vysavač vám ušetří velké množství času, který byste jinak vy sami museli vynakládat na vysávání. Šetří nejen čas, ale i nervy. Například budete na vycházce s rodinou a ozve se vám někdo, že chce přijít na návštěvu, tak vy můžete mezi tím skrze mobilní telefon aktivovat váš vysavač, aby než dojdete domů vše vysál. Chytrý vysavač je neocenitelný parťák pro rodiče s malými dětmi, kteří se mohou věnovat dětem a nemusí po nich několikrát denně sami luxovat či vytírat.
  • Chytré zásuvky vám uspoří nemalé peníze za energie. Pomocí chytrých zásuvek můžete sledovat spotřebu připojených spotřebičů přehledně v mobilním telefonu. Snadno tak odhalíte nějaký problémový spotřebič, který například vinou opotřebení spotřebovává mnohem více energie, nežli by měl. Také je velmi praktické pomocí chytré zásuvky sledovat spotřebu vaší ledničky s mrazákem. Mrazák od určitého momentu vinou námrazy spotřebovává více energie. Chytrá zásuvka vás upozorní, že dochází k většímu odběru a vy budete vědět, že je potřeba mrazák odmrazit. Zásuvku můžete ovládat i přes mobilní telefon. Například večer před spaním vypnout přívod energie k připojeným spotřebičům a ušetřit za spotřebu ve stand-by režimu.
  • S chytrým termostatem můžete na dálku regulovat teplotu ve vaší domácnosti a uspořit tak výdaje za energie. Například po dobu vašeho pobytu v práci mít sníženou teplotu a před koncem pracovní doby si nastavit vyšší teplotu, abyste měli tepleji až dorazíte domu.
  • Dalším neodmyslitelným prvkem chytré domácnosti jsou chytré zvonky. Můžete sedět v pohodlí vašeho křesla a přes mobilní telefon zjistit, kdo právě stojí a zvoní u vašich dveří. S integrovaným komunikátorem a kamerou je chytrý zvonek neocenitelný, pokud jste na výletě nebo dlouhodobější dovolené. Můžete například z pláže zjistit, že právě u vás zvoní doručovatel a komunikovat s ním na dálku.
  • Chytrá domácnost může obsahovat i bezpečnostní prvky pro její ochranu. Například IP kamery s detekcí pohybu a záznamem videa. Pokud nebudete doma a někdo vám vnikne domů, kamera vás sama upozorní na mobilní telefon i s ukázkou záznamu a vy můžete okamžitě upozornit Policii.
  • Z výhod chytré domácnosti mohou těžit i vaši domácí mazlíčci. Například s chytrým dávkovačem krmení. Váš mazlíček se už nebude muset obávat, že při rychlém odchodu do práce mu zapomenete dát jídlo do misky. Dávkovač to udělá za vás, zároveň můžete mít v aplikaci i upozornění na docházející krmivo v zásobníku dávkovače.

Chytrý dávkovač krmení

Kompletní chytrá domácnost od iGET

V iGET jsme si vědomi velkého potenciálu chytré domácnosti a jejího přínosu pro zákazníky, proto nabízíme širokou škálu chytrých produktů, které vám usnadní život, ušetří čas i peníze.

Chcete zjistit bližší informace a prozkoumat naši nabídku pro chytré domácnosti?

Přečte si článek: Chytrá domácnost iGET.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz