Jak fungují scénáře v aplikaci iGET HOME

Každý ví, že zařízení v chytré domácnosti může ovládat na dálku přes aplikace, hlasové asistenty, ale co dělá chytrou domácnost opravdu chytrou? Rutiny neboli scénáře. Naše aplikace iGET HOME umožňuje vytvářet scénáře dle mnoha kritérií, které vám představíme v tomto článku.

Ukázka aplikace iGET HOME Ukázkové scénáře v iGET HOME

Co jsou to scénáře u chytré domácnosti?

Vytváření scénářů, nebo jinými slovy rutin, znamená vytváření automatizovaných úkolů pro připojená chytrá zařízení, jak se mají samostatně chovat podle nastavených kritérií a událostí. S pomocí scénářů bude domácnost více automatizovaná a vy se nebudete muset každý den starat o rutinní činnosti, které lze automatizovat. Nebudete muset každý den otevírat aplikaci a ručně aktivovat postupně příkazy. Určitě vás napadne velké množství činností, které každý den rutinně provádíte a mohli byste je přenechat automatizaci.

Jak by mohl vypadat ukázkový scénář? Například časově spjatý s vaším vstáváním, pokud každý pracovní den vstáváte v 6:30 hodin, můžete si vytvořit scénář pro vaše chytrá zařízení, aby se v 6:35 aktivovala zásuvka se spuštěným rádiem, 7:00 spustila fontána s čerstvou vodou pro vašeho mazlíčka, 7:10 dávkovač jídla pro zvířata nasypal dávku do nádobky.

Vytváření scénářů v iGET HOME

Při návrhu aplikace iGET HOME jsme kladli velký důraz nejen na její intuitivnost, přehlednost, českou lokalizaci, ale právě i na všestrannou práci se scénáři. V aplikaci naleznete samostatnou sekci scény, ve které se automatizace nastavuje.

Základní možnosti při vytváření scén:

  • Klikni a spusť – vytvoříte scénu, která se spustí po kliknutí na ni.
  • Při změně počasí – vytvoříte scénu, která se spustí při naplnění nastavené konstelace počasí.
  • Plán – vytvoříte scénu vázanou na časový údaj. Automatické spuštění v konkrétní čas a den.
  • Při změně stavu zařízení – vytvoříte scénu, která se spustí při změně stavu zařízení. Vhodné pro zabezpečovací zařízení domácnosti.

Nabídka tvorby scénářů v iGET HOME

Klikni a spusť

Klikni a spusť funguje na základních dvou podmínkách (pokud a potom). Pokud je přednastavena na „Klikni a spusť“. Vy přidáváte úkoly do podmínky potom. Nejpoužívanějším úkolem je spuštění / vypnutí vybraných zařízení.

Ukázkový scénář s klikni a spusť:

  • Scénář Noc: nastavíte vypnutí všech chytrých zásuvek, zhasnutí světel, zapnutí alarmu. Nemusíte obcházet před spaním celou domácnost a vypínat zařízení ručně. V posteli stačí kliknout na scénář, který vše provede za vás.

Scénář klikni a spusť v iGET HOME Scénář klikni a spusť v iGET HOME

Při změně počasí

Scéna Při změně počasí se spustí, pokud je splněna podmínka spojená s počasím. Můžete nastavit chování při určité teplotě, vlhkosti, počasí, západu / východu slunce a rychlosti větru.

Ukázkové scénáře při změně počasí:

  • Scénář Horko: pokud teplota dosáhne stanovené stupně Celsia, scénář se aktivuje. Například, když teplota dosáhne 28 °C aktivuje se chytrá zásuvka s připojeným větrákem v aktivním stavu nebo s domácí klimatizací.
  • Scénář Západ slunce: nastavíte, že pokud zapadlo slunce mají se aktivovat chytré zásuvky s připojenými úspornými světly u podlahy na chodbách. Můžete přidat i nastavení pro bezpečnostní venkovní IP kameru.

Scénář při změně počasí v iGET HOME

Plán

Plán je spojen s časem a dny. Nastavíte si časový údaj, při kterém se má scénář aktivovat. Důležité je i nastavení opakování, zda scénář má proběhnout pouze jednou, každý den nebo v konkrétní dny.

Ukázkové scénáře s plánem:

  • Scénář Odchod: každý pracovní den v 9:00 (nebo v jiný čas, kdy už jste v práci), aby se aktivoval robotický vysavač a vysával v době vaší nepřítomnosti. Pokud máte doma domácí mazlíčky může se aktivovat fontána s čerstvou vodou a dávkování krmiva z chytrého dávkovače.
  • Scénář Prevence: pokud pojedete na dovolenou můžete si vytvořit scénář imitující vaši přítomnost doma ve večerních hodinách. Například, aby se ve 20:00 spustila chytrá zásuvka se zapnutou televizí, rozsvítila se světla. Samozřejmě doporučujeme mít doma i aktivní alarmy.

Scénář plán v iGET HOME Scénář plán v iGET HOME

Při změně stavu zařízení

Tato možnost se hodí především k zabezpečení domácnosti, aby pokud zařízení detekuje změnu, nastaly stanovené úkoly.

Ukázkový scénář se změnou stavu zařízení:

  • Scénář Narušitel: pokud IP kamera nebo další přidaná bezpečností zařízení v době vaší nepřítomnosti zpozorují změnu, aktivuje se scénář, který může obsahovat spuštění zařízení (například zásuvky s aktivní televizí) pro vystrašení, a především odeslání oznámení vám do telefonu.

Tip: názvy vašich scénářů si v aplikaci můžete zvolit podle sebe nemusí se shodovat s ukázkovými.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz